Stadiony w Dortmundzie

Stadiony w Dortmundzie może nie budzą podziwu ilością, jednak jeśli chodzi o jakość – to prawdziwe perełki. Zresztą nic dziwnego, miasto słynie przede wszystkim z najbardziej utytułowanej drużyny piłki nożnej w Niemczech – Borussi Dortmund. Należała ona do założycieli Bundesligi, czyli najwyższej w hierarchii klasy męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w kraju.

Wobec tak bogatej historii piłki nożnej tego miasta, trudno wyobrazić sobie, by nie miało ono wysokiej klasy obiektu sportowego. I tak rzeczywiście jest – jeśli chodzi o stadiony w Dortmundzie, znajdziemy tu dwa duże obiekty – Signal Iduna Park oraz Rote Erde Stadion.

Stadiony w Dortmundzie – wprowadzenie

Nim przejdziemy do przedstawienia stadionów w Dortmundzie, chcielibyśmy zacząć od wstępu dotyczącego tego miasta. Jeśli zamierzacie zwiedzić obiekty sportowe, całkiem możliwe, że traficie też na inne atrakcje i ciekawe miejsca. Miasto położone jest w zachodniej części Niemiec, w landzie Nadrenia Północna – Westfalia, a jednocześnie stanowi największy ośrodek miejski Zagłębia Ruhry. Poza ośrodkami sportowymi, jest też centrum naukowym (znajduje się tu kilka większych i mniejszych uniwersytetów), finansowo-usługowym, a przede wszystkim przemysłowym. Produkuje się tu niemal wszystko, od piwa, poprzez konstrukcyjne elementy mostów, a na maszynach górniczych skończywszy.

Stadiony w Dortmundzie
Stadiony w Dortmundzie / Zwiedzanie, cena biletu

Poza stadionami w Dortmundzie, możemy tu zwiedzić przekrój atrakcji i zabytków. Najstarsze historią sięgają aż do średniowiecza – na przykład romański kościół warowny św. Piotra z 1169 roku, czy też Marienkirche z 1220. Jeśli chodzi o późniejsze ciekawe miejsca, znajdziemy tu na przykład Muzeum Historii Naturalnej, Przemysłu, Browarnictwa, czy też Samochodów Zabytkowych. Co więcej, możemy się udać do kasyna, filharmonii, ogrodu zoologicznego i botanicznego, Monkey Town i innych miejsc. Nas jednak najbardziej interesują stadiony w Dortmundzie i to, co z nimi związane.

Signal Iduna Park w Dortmundzie

Adres: Strobelallee 50, 44139 Dortmund, Niemcy
Strona internetowa stadionu: https://www.signal-iduna-park.de/

Signal Iduna Park zyskał swoją nazwę wskutek zawiłości marketingowych i sprzedania obiektu firmie Signal Iduna. Dawniej nazywano go Westfalenstadion i ta nazwa wciąż trwa w świadomości okolicznych mieszkańców. Jest on największym stadionem w Dortmundzie i całych Niemczech, a jednocześnie szóstym największym stadionem w całej Europie. Choć oficjalnie jego pojemność wynosi niewiele ponad 81 tysięcy osób, rekord frekwencji, jaki padł na tym stadionie, wynosił około 83 tysiące osób.

Budowa Signal Iduna Park, czy też, ówcześnie, Westfalenstadion, została zaplanowana już w latach sześćdziesiątych. Obiekt otworzono natomiast w 1974 roku na potrzeby mistrzostw świata. Szybko stał się on jednym z najsłynniejszych stadionów w Europie, a nawet na całym świecie. Początkowo mieścił około 54 tysiące osób, lecz w kolejnych latach był rozbudowywany, aż do obecnej pojemności .

Zwiedzanie stadionu Signal Iduna Park

Jeśli chodzi o stadiony w Dortmundzie, to właśnie Signal Iduna Park jest najbardziej przyjaznym dla zwiedzających obiektem. W ramach zwiedzania możemy pospacerować po gigantycznych trybunach, a nawet zejść do szatni. Zobaczymy tam pomieszczenia odnowy i szatnie. Możemy także usiąść na ławce rezerwowych, przejść tunelem, a nawet wyjść na murawę.

To nie wszystko. Zwiedzając ten stadion w Dortmundzie, dowiemy się wiele o historii miasta, obiektu i klubu Borussia Dortmund. Obejrzymy film, zobaczymy salę konferencyjną, lożę VIP, a nawet…więzienie. Tak, na stadionie Signal Iduna Park znajdują się cele dla kibiców, których podczas meczu poniosła zbytnia fantazja, przez co łatwiej ich unieszkodliwić. Takie zwiedzanie okazuje się niezwykle klimatyczne i zapiera dech w piersiach każdemu kibicowi piłki nożnej. Jeśli nie macie pomysłu na rozrywkę dla syna czy partnera podczas wycieczki do Dortmundu – będzie to idealne miejsce.

Muzeum Borussi Dortmund

Zwiedzanie stadionu w Dortmundzie to nie wszystko. W przylegającym do niego budynku znajduje się także niezwykle ciekawe, nowoczesne muzeum, które także zainteresuje młodszych i starszych fanów piłki nożnej. Jest niewielkie, a jego zwiedzanie zajmuje od 30 minut do godziny, jednak możemy na własne oczy podziwiać puchary o niemal legendarnej wartości, medale i inne pamiątki. Jest tam także mała sala kinowa, z której można dowiedzieć się co nieco o sukcesach klubu (lub tylko je sobie przypomnieć), w tym sukcesach polskich piłkarzy, którzy w nim grali.

Zwiedzanie stadionów w Dortmundzie
Zwiedzanie stadionów w Dortmundzie

Oprócz muzeum, ten stadion w Dortmundzie oferuje nam także sklep z pamiątkami i klubowymi gadżetami. Możemy tam sprawić komuś lub sobie prezent w postaci kubków, koszulek, bluz. Można też za darmo zagrać w piłkarzyki lub skorzystać z miniboiska ze sztuczną trawą – to akurat oferta dedykowana zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym.

Rote Erde Stadion w Dortmundzie

Adres: Strobelallee 40, 44139 Dortmund, Niemcy

Skoro zwiedzamy wirtualnie stadiony w Dortmundzie, przenieśmy się jedynie kawałek dalej, do drugiego największego obiektu tego typu w mieście. Mamy na myśli stadion Rote Erde, tym razem wielofunkcyjny, otoczony bieżnią. Mieści 25 tysięcy widzów, w tym 3 tysiące będzie miało miejsca siedzące. Należy do stadionów macierzystych Borussi Dortmund II oraz kilku klubów lekkoatletycznych.

Rote Erde jest znacznie starszy od największego stadionu w Dortmundzie. Został otwarty w 1926 roku, a rozbudowany w 1976 roku i 2008 roku. Nim otwarto Signal Iduna Park, to właśnie Rote Erde był uznawany za macierz klubu Borussia Dortmund. Choć obecnie jego pojemność jest dość ograniczona, rekord frekwencji wyniósł aż 42 tysiące widzów. Poza meczami piłki nożnej, odbywały się tu także historyczne rozgrywki lekkoatletyczne, bokserskie, a nawet festiwal gimnastyczny.

Otoczenie stadionu Rote Erde

Ciekawostkę stanowi fakt, że dwa największe stadiony w Dortmundzie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu możemy oba zwiedzić za jednym zamachem. Większy jest zadaszony, natomiast Rote Erde znajduje się na świeżym powietrzu. W pobliżu znajdziemy także Westfalenhallen, gdzie warto się udać po kolejne atrakcje turystyczne. Jest to kompleks budynków użyteczności publicznej. Znajdziemy w nim centrum handlowe, halę widowiskowo-sportową pod dachem, a także salę koncertową. Choć jego historia sięga lat dwudziestych, został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany po 1952 roku .

Stadiony w Dortmundzie – podsumowanie

Jak widzicie, stadiony w Dortmundzie to obiekty, które naprawdę budzą zachwyt każdego kibica. Są zagospodarowane w dużej mierze z myślą o kibicach, dlatego dobrze się je zwiedza. Co więcej, na miejscu łatwo możemy się przemieszczać pomiędzy najważniejszymi budynkami pieszo, gdyż wszystkie znajdują się blisko siebie. Jeśli planujemy wycieczkę do Dortmundu, zwiedzenie ich powinno być jednym z obowiązkowych punktów.

A Wy co sądzicie o stadionach w Dortmundzie? Planujecie je zwiedzić, a może macie to już za sobą? Podzielcie się doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

|| » Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *