Stadiony w Szczecinie

Stadiony w Szczecinie to zdecydowanie ciekawe miejsca, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli jesteśmy kibicami praktykowanych na nich sportów. Choć miasto nie jest duże, a i obiekty sportowe nie należą do największych w kraju, znajdziemy tu całkiem sporą różnorodność. Wśród stadionów w Szczecinie są bowiem obiekty zarówno projektowane z myślą o piłce nożnej, jak i lekkoatletyce oraz innych sportach. A kiedy już skończymy je zwiedzać, stolica województwa zachodniopomorskiego zachęca nas innymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak Zalew Szczeciński, Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Stare Miasto i inne.

Architektura, zabytki i atrakcje turystyczne Szczecina to jednak temat na zupełnie odrębny tekst, i to całkiem pokaźny. Skupmy się więc na obiektach, jakimi są najciekawsze stadiony w Szczecinie. Przybliżymy Wam podstawowe informacje, ich historię i ciekawostki na temat miejsc, które przyciągają kibiców oraz sportowców.

Jakie stadiony w Szczecinie warto zobaczyć?

Niezależnie od tego, czy wybieracie się tam na wycieczkę, mieszkacie w pobliżu i szukacie sportowych wrażeń, czy też wystarczy Wam wirtualne zwiedzanie – przygotowaliśmy krótką listę stadionów w Szczecinie. Należą do nich:

  • Stadion Arkonii Szczecin,
  • Miejski Stadion Lekkoatletyczny,
  • Stadion Miejski,
  • Stadion Stoczniowy.
Stadiony w Szczecinie
Stadiony w Szczecinie / Największe i najciekawsze obiekty sportowe

Stadion Arkonii Szczecin

Adres: Arkońska 1, 71-455 Szczecin
Strona internetowa: https://www.arkonia.szczecin.pl/

Nasze zestawienie otwiera stadion w Szczecinie ze zdecydowanie bogatą historią. Powstał na początku ubiegłego wieku, w 1923 roku w Lasku Arkońskim, należącym wówczas do Niemiec. W 1935 roku mecz rozegrała tam nawet ówczesna reprezentacja Niemiec w piłce nożnej. Obecnie, od czasów powojennych, ten stadion w Szczecinie należy do Polski, a swoje mecze rozgrywa tu drużyna Arkonia Szczecin .

Czym obecnie charakteryzuje się Stadion Arkonii Szczecin? Głównym punktem obiektu jest oczywiście płyta boiska do piłki nożnej. Oprócz tego, w skład kompleksu wchodzą także dwa szutrowe boiska treningowe, pięć szatni, sala treningowa i gabinet odnowy biologicznej. Obecnie nawierzchnia boiska jest naturalna, jednak plan zakłada modernizację obiektu, w tym wymienienie jej na sztuczną. Do tej pory ten stadion w Szczecinie zyskał oświetlenie w postaci 20 lamp halogenowych. Trybuny są w stanie pomieścić 9 tysięcy osób .

Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Szczecinie

Adres: Litewska 20, 71-344 Szczecin
Strona internetowa: http://mosrir.szczecin.pl/obiekty/miejski-stadion-lekkoatletyczny-2/

Kolejny stadion w Szczecinie, który chcielibyśmy Wam przedstawić, to lekkoatletyczny obiekt imienia Wiesława Maniaka. Obecnie pozostaje pod administracją Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie. Jego historia sięga jeszcze czasów, gdy te okolice pozostawały w granicach Niemiec, a dokładnie początki XX wieku. Od 2001 roku nosi imię Wiesława Maniaka, polskiego lekkoatlety, medalisty olimpijskiego i mistrza Europy, który specjalizował się zwłaszcza w sprincie. Rozgrywany jest tutaj jego memoriał, jak również międzynarodowe zawody lekkoatletyczne .

Zadaszone trybuny tego stadionu w Szczecinie mogą pomieścić ponad 1600 osób. Oprócz tego, znajdziemy tu bieżnię tartanową o długości 400 metrów wraz z rowem z wodą, rzutnie do oszczepu, dysku i młota oraz kuli, skocznie do skoku o tyczce, w dal, trójskoku, a także pokoje mieszkalne, szatnie gabinet masażu czy odnowy biologicznej. Jest i sztuczne oświetlenie, monitoring oraz system nagłaśniający, a wewnątrz budynku bieżnie, skocznie i siłownie.

Stadion Miejski w Szczecinie

Adres: Mieczysława Karłowicza 28, 71-899 Szczecin
Strona internetowa: http://pogonszczecin.pl/
Kolejny ze stadionów w Szczecinie jest obiektem piłkarskim noszącym imię Floriana Krygiera, jednego z twórców Pogoni Szczecin, znanego polskiego działacza piłkarskiego, który zmarł w wieku 99 lat w 2006 roku w Szczecinie. Stadion ten na czas przebudowy ma pojemność ograniczoną do ponad 4 tysięcy widzów, jednak plany zakładają, że już w 2022 roku na trybunach będzie mogło zasiąść od 18 do nawet 22 tysięcy kibiców, co uczyni ze Stadionu Miejskiego w Szczecinie największy obiekt w tym mieście .

Co wyróżnia ten stadion w Szczecinie? Swoje spotkania rozgrywa tu klub Pogoń Szczecin. Znajdują się tu liczne pomieszczenia zaplecza, od szatni, aż po pomieszczenia dla dziennikarzy, przedstawicieli PZPN, trenerów. Mieszczą się tu także loże VIP, sale konferencyjne, czy też pomieszczenia techniczne. Wokół powstałego w latach dwudziestych obiektu znajdziemy spory parking, zdolny pomieścić nawet kilkaset samochodów. Reflektory oświetleniowe zostały wbudowane w dach stadionu, a wokół obiektu znajdziemy także Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, dające szansę przyszłym sportowcom .

Stadion Stoczniowy w Szczecinie

Adres: Teodora Axentowicza 70, 70-953 Szczecin
Strona internetowa: https://www.stalszczecin.pl/

Ostatni stadion w Szczecinie nie ma ani tak bogatej historii, ani też nadmiernie pojemnych trybun. Mimo wszystko, jest obiektem ważnym historycznie, dlatego warto o nim wspomnieć. Powstał w 1971 roku, po słynnych na cały kraj wydarzeniach Grudnia 1970, kiedy to ówczesna milicja oraz wojsko krwawo tłumiły oddolne protesty. Wtedy też powstał klub Stal Stocznia, przemianowany później na KS Stal, który potrzebował swojego stadionu .

Warto wspomnieć, że swego czasu klub należał do II ligi, która siłą rzeczy rozgrywała tu swe spotkania. Choć pojemność tego stadionu w Szczecinie oceniana jest na 2500 widzów, z czego tylko część może liczyć na miejsca siedzące, u szczytu popularności mieścił nawet 4 tysiące kibiców. Obecnie stadion stał się własnością miasta Szczecin, pojemność trybun ograniczono, a poza pomieszczeniami technicznymi, znajduje się tu także kawiarenka sportowa.

Zobacz także: Stadiony w Dortmundzie

Stadiony w Szczecinie – podsumowanie

Jak widzicie, największe stadiony w Szczecinie sięgają swą historią początków dwudziestego wieku, kiedy Szczecin był miastem niemieckim, nie polskim. Zmieniło się to dopiero po drugiej wojnie światowej, w późniejszych latach spolszczono nazwy stadionów i dostosowano je do naszych standardów. Jedne popadają w zapomnienie i borykają się z problemami finansowymi, inne natomiast wciąż się rozwijają.

Należy pamiętać, że stadiony w Szczecinie to zaledwie ułamek ciekawych rzeczy, które można tu zobaczyć. Równie warte uwagi są inne zabytki i atrakcje turystyczne. Znajdą się wśród nich propozycje dla mężczyzn, dla kobiet jak i dla całych rodzin. Jeżeli stadiony w Szczecinie nie zachęciły Was wystarczająco do odwiedzenia tego miasta, zobaczcie jego piękno na poniższym filmie .

« || Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *